جاودانه‌ها

حرفهای پایدار و ماندنی

جاودانه‌ها

حرفهای پایدار و ماندنی

جاودانه‌ها

کُلُّ شَیْ‌ءٍ هالِکٌ إِلاَّ وَجْهَهُ؛
همه از بین می‌روند، فقط وجهِ خدا جاودانه است.

اینستاگرام من
Instagram

چگونگی خواندن نماز لیلة الرغایب

سه شنبه, ۲۴ فروردين ۱۳۹۵، ۰۸:۰۰ ق.ظ

به اولین شب جمعه‌ی ماه رجب لیلة الرغائب می‌گویند، نماز مخصوصی برای این شب ذکر شده که به واسطه آن، گناهان انسان بخشیده شده و برکات و پاداش فراوان بر انسان سرازیر می‌شود. رسول خدا (ص) می‌فرمایند

سوگند به کسى که جان به دست او است، هیچ بنده‌اى، اعمّ از مرد و زن، این نماز را نمى‌خوانند، مگر آنکه خداوند همه‌ى گناهان او را مى‌آمرزد،... و نیز در روز قیامت از  هفتصد  تن از افراد خاندان خود که مستحق ورود به آتش جهنم شده‌اند، شفاعت مى‌کند۱.

اما کیفیت خواندن این نماز بدین صورت است که اولین پنجشنبه از ماه رجب را در صورت امکان روزهمی‌گیریم و چون شب شد، مابین نماز مغرب و عشاء، ۶ نماز دو رکعتی (جمعا ۱۲رکعت)، در هر رکعت آن یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید می‌خوانیم پس از سلامِ نماز ششم، هفتاد مرتبه می‌گوییم: اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله سپس در حال سجده هفتاد بار می‌گوییمسبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح پس از سجده، هفتاد بار می‌گوییم: رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر سبوح قدوس رب الملائکة والروح می‌گوییم۲.

حالا وقت بیان حاجات است، تعجیل فرج امام زمان علیه السلام را در اولویت دعاهایمان قرار دهیم که  ان شاءالله به استجابت می‌رسد. 

۱. سفینة البحار، ج۳، ص۳۸۱. ۲. مفاتیح الجنان با اندکی تصرف.